Misją Stowarzyszenia Solidarności Globalnej jest niesienie pomocy osobom będącym w potrzebie poprzez działalność misyjną, rozwojową, edukacyjną, humanitarną oraz wszelką działalność służącą ochronie godności życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
Nasi partnerzy


Polub nas na:

Somethere

Wizyta młodzieży z Gruzji

Za Centrum Wolontariatu w Lublinie.

W pierwszej połowie sierpnia w Lublinie gościła 25-osobowa grupa młodzieży z Tbilisi. Do naszego miasta przyjechali wraz z gruzińskimi opiekunami i tłumaczami. Młodzież to osoby, które ucierpiały w czasie powodzi, jaka w czerwcu nawiedziła stolicę Gruzji. Rodziny uczestników pobytu w Polsce straciły dobytek całego życia, niektórzy zostali pozbawieni także dachu nad głową.

 


Organizatorem wypoczynku w Lublinie było Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu oraz Stowarzyszenie Solidarności Globalnej. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki zaangażowaniu partnerów – Miasta Lublin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz licznych sponsorów indywidualnych i firm. Medialnie pobyt młodzieży wspierała Rozgłośnia Radiowa Archidiecezji Lubelskiej Radio eR 87,9 FM

 


Rekrutacją dzieci i załatwieniem wszelkich formalności w Gruzji zajęła się organizacja pozarządowa „Kartlosi” mająca swoją siedzibę w mieście Gori. Na uwagę zasługuje tu osobiste zaangażowanie szefowej organizacji Megi Bibiluri.
Pobyt w Lublinie był dla młodzieży bardzo atrakcyjny. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby dzieci mogły jak najlepiej spędzić czas wakacji,  oderwać się od szarej rzeczywistości i choć na chwilę zapomnieć o traumie związanej z powodzią.

Młodzi Gruzini wraz ze swoimi opiekunami odwiedzili m.in. Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum na Majdanku, Lubelską Trasę Podziemną, Kościół i Klasztor Dominikanów, Zamek Lubelski i wiele innych miejsc. Wśród licznych atrakcji znalazły się także: spływ kajakowy rzeką Bystrzycą, wizyta w parku linowym, przejażdżki konne w Lubelskim Klubie Jeździeckim, udział w Jarmarku Jagiellońskim, warsztaty zumby, warsztaty żonglerskie, warsztaty graffiti i inne. Nie zabrakło także tańca, śpiewu oraz prezentacji kultury polskiej i gruzińskiej.
Młodzi ludzie wzięli także udział w spotkaniu z władzami miasta i województwa oraz ze sponsorami na Zamku Lubelskim. Tam zaprezentowali swój narodowy taniec oraz podziękowali za zaproszenie do Lublina.


Zakończeniem pobytu w Polsce była wizyta w Warszawie. Dzieci zwiedziły Stare Miasto, a także Centrum Nauki Kopernik.


Wizyta w Polsce była dla większości młodych Gruzinów pierwszym zagranicznym wyjazdem. Z rozmów na lotnisku polscy opiekunowie dowiedzieli się, że dla naszych gości były to najlepsze wakacje w życiu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizację obozu finansowo i organizacyjnie.

 

Last Updated (Tuesday, 15 March 2016 09:56)

 
Nasz kanał na YouTube

 

Translator