Misją Stowarzyszenia Solidarności Globalnej jest niesienie pomocy osobom będącym w potrzebie poprzez działalność misyjną, rozwojową, edukacyjną, humanitarną oraz wszelką działalność służącą ochronie godności życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
Nasi partnerzy


Polub nas na:

Somethere

Album przyjaźni! Smartfon, kamera i mikrofon narzędziami integracji!

Dziesięć dni spotkań i integracji, zajęcia z dziennikarzami i artystami, spotkania z wolontariuszami i pasjonatami sprawiającymi, że świat wokół nas staje się lepszy i ciekawszy. Do tego zwiedzanie Lublina, wycieczki w najciekawsze miejsca Lubelszczyzny, ale też wypoczynek i dobra zabawa. To krótkie podsumowanie przygody blisko 40 osobowej grupy młodzieży z Polski i Ukrainy, która w dniach 6-16 sierpnia wzięła udział w wakacyjnym obozie wymiany młodzieży, organizowanym przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej.

W spotkaniu wzięła udział młodzież z ukraińskiego miasta Summy (wschodnia Ukraina) oraz grupa polskiej młodzieży. Adresatami warsztatów byli młodzi ludzie w wieku 16-18 lat, otwarci na świat i nowe znajomości, chętnie podejmujący nowe wyzwania.

Dzień przed wyjazdem do Polski, młodzi z Sum na Ukrainie, zostali przyjęci przez Oleksandra Tripa – Mera, ponad 300 tyś. miasta, w północno-wschodniej części Ukrainy. Po 18 godzinach podróży, nad ranem, dotarli z Sum do Lublina. Zmęczeni, ale szczęśliwi, ze swoimi polskimi rówieśnikami rozpoczęli dziesięciodniową przygodę pod nazwą "Album przyjaźni". Poza wzajemnym poznaniem się były pierwsze próby uchwycenie na fotografiach Lublina, jako miejsca, które zaskakuje, cieszy, ale też jest miejscem przyjaźni polsko-ukraińskiej.

Różnorodność i nauka! To hasła drugiego dnia wspólnego konstruowania "Albumu przyjaźni" polsko-ukraińskiej. Skąpani w słońcu młodzi przeszli wielokulturowym szlakiem Lublina szukając tych miejsc i znaków, które wskazują na wartość nauki i bogactwo różnorodności. Było też doświadczenie spotkania w wielonarodowej grupie, które pokazało też, jak wiele nas łączy.

Poszukiwanie korzeni i szacunku determinowało młodych Ukraińców i Polaków trzeciego dnia wspólnych działań. Przed południem, w radiu eR zdobywali cenne informacje jak przygotowywać materiał dziennikarski na temat marzeń i wspólnych poszukiwań wartości. Był też debiut przed mikrofonem w studiu i na stole montażowym.

Popołudnie przyniosło zmianę miejsca, choć upał pozostał taki sam w Lublinie jak i w Kazimierzu Dolnym, w którym młodzi zostali do poniedziałku, szukając wspólnych korzeni i tego co może łączyć.

Od czego jest niedziela? Od świętowania! Najlepiej z najbliższymi, przyjaciółmi... W ukraińsko-polskim "Albumie przyjaźni", nie mogło zabraknąć słów-kluczy: świętowanie i pamięć! W niedzielę były okazją do spojrzenia na sposób spędzania wolnego czasu w naszych krajach.

Poranne warsztaty fotograficzne poprowadził jeden z najlepszych polskich fotoreporterów Maks Skrzeczkowski.

Niedzielna liturgia miała bardzo ekumeniczny charakter, a życzliwość mieszkańców Kazimierza Dolnego onieśmieliłaby każdego: zaproszenie na basen, lody i do słynnej kazimierskiej galerii. To tylko nieliczne gesty z wielu, na które starczyło czasu. Na katolickim, starym cmentarzu i w ruinach żydowskiego cmentarza, był też czas zadumy i refleksji nad rolą i sensem pamięci nad tym, co ważne i istotne w naszym życiu. Dzień zakończyła wspólna fiesta z mieszkańcami Kazimierza przy grillu. To była niesamowita niedziela...

Piątego dnia nasza grupa najwięcej czasu spędziła w autokarze, pokonując trasę z Kazimierza Dolnego, przez Częstochowę do Krakowa. Jednak nawet ten czas został świetnie wykorzystany na wzajemne poznanie i integrację (i sen:). Obecność na Jasnej Górze wpisała się w tematykę dnia - symbole wiary. Młodzi w grupach szukali charakterystycznych dla swoich religii i krajów symboli, które wskazują na wiarę, lub jej brak.

Choć Kraków powitał młodych przelotną ulewą, to jednak po opuszczeniu autokaru, było po staremu, czyli upalnie.

Kraków - miasto historii i teraźniejszości. Pod takim hasłem nasi goście z Ukrainy i młodzi Polacy podbijali Kraków, gdzie od rana odkrywali m.in. Królewski Wawel z katedrą. Ulica Grodzka i sam Rynek zrobiły na wszystkich wielkie wrażenie. Było dużo pytań o bohaterów narodowych i historię Polski. Był też radosny konkurs na selfie z Krakowem. Trudno o lepsze poznanie historii...

Środa była bardzo intensywnym dniem dla młodych Ukraińców i Polaków. Muzeum Wsi Lubelskiej oraz siedziba Radia Lublin oraz TVP Lublin zostały precyzyjnie zwiedzone. Wieczorem wspólna zabawa z młodymi Gruzinami.

Solidarni bez granic – pod takim hasłem w czwartek na Zamku Lubelskim spotkali się uczestnicy obozów dla młodzieży z Gruzji i Ukrainy, którzy goszczą w Lublinie na zaproszenie Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenia Solidarności Globalnej i Radia eR 87,9 FM. Nasi goście spotkali się z władzami Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego oraz z darczyńcami, którzy wsparli organizację obozów. Były prezentacje grup i podziękowania.

Młodzi odwiedzili także stadion Arena Lublin, zwiedzali obiekt, ćwiczyli skandowanie kibiców, niektórzy nawet rozegrali krótki mecz na boisku treningowym. Zwieńczeniem dnia było wspólne ognisko w Domu Spotkania Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Dąbrowicy.

Piątek i sobota, dla uczestników polsko-ukraińskiej wymiany, stały zdecydowanie pod znakiem relaksu, z niewielkimi tylko momentami ciężkiej pracy uczestników.

Piątek rozpoczęło zwiedzanie muzeum obozu koncentracyjnego na Majdanku, jednak po nim, piknik nad Zalewem Zemborzyckim i spływ kajakowy w pełnym relaksie. Sobota to dzień pracy nad albumem przyjaźni, nagrania i wywiady video, a po południu przedzieranie się przez zatłoczone uliczki Starego Miasta i podziwianie rozmachu Jarmarku Jagielońskiego.

"Polsko - Ukraiński Album Przyjaźni" spełnił swoje zadanie. Za nami wspaniały czas, dziękujemy serdecznie wszystkim, dzięki którym mogliśmy go doświadczyć.

POLSKO - UKRAIŃSKI ALBUM PRZYJAŹNI I WERSJI WIDEO

Adm.

 

 

 

 

 

 

 


Last Updated (Thursday, 15 October 2015 07:16)

 
Nasz kanał na YouTube

 

Translator