Misją Stowarzyszenia Solidarności Globalnej jest niesienie pomocy osobom będącym w potrzebie poprzez działalność misyjną, rozwojową, edukacyjną, humanitarną oraz wszelką działalność służącą ochronie godności życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
Nasi partnerzy


Polub nas na:

Somethere

O wojnie braci - spotkanie z Marcinem Mamoniem

Pokazuje dramat wojny, ale też potrzebę i istotę wolności - mówił Marcin Mamoń o swojej książce: "Wojna Braci. Bojownicy. Dżihadyści. Kidnaperzy". Freelancer, dziennikarz - reportażysta relacjonujący konflikty zbrojne na świecie był gościem cyklu spotkań otwartych Horyzonty Solidarności i zarazem Miasteczka Integracyjnego. Do podlubelskiej Dąbrowicy przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia Solidarności Globalnej i Centrum Wolontariatu w Lublinie. Na koniec wystąpienia odebrał tytuł "Przewodnika Po Życiu".

 

W rozmowie z młodymi Polakami i obecnymi na spotkaniu cudzoziemcami podkreślał, że warto  widzieć świat z różnych perspektyw. To, z jakich powodów ludzie walczą i dokąd ta walka ich prowadzi. Dzielił się swoim doświadczeniem wojny i wskazywał na jej źródła. Jak mówił - wojna zawsze  bierze się z braku wolności, a w konsekwencji staje się gruntem dla ideologii.

Mamoń mówił też o tytułowych "Braciach", nieformalnych i zakonspirowanych bojownikach, których - pomimo różnic narodowościowych, czy językowych - łączą wspólne ideały budowania świata według własnych wartości. Wyjaśniał dlaczego ci, którzy kiedyś walczyli o wolność, dziś stali się dżihadystami. Wspominał również o swoich osobistych relacjach z "Braćmi". Od ponad 20 lat zajmuje się bowiem konfliktami na świecie i tematyką terroryzmu, rozmawiał z przywódcami islamskich bojowników, a podczas ostatniego pobytu w  Syrii został porwany przez syryjski odłam Al-Kaidy. Odzyskał wolność dzięki staraniom przyjaciół, także z grona "Braci".

Gość Horyzontów Solidarności i Miasteczka Integracyjnego odpowiadał też na pytania uczestników. Podkreślał, że wojna bojowników, to nie jest wojna religijna. Tego typu argumentacja - jak twierdził - ma polityczny charakter. Muzułmanie mają wierzyć, że walczą z chrześcijanami i na odwrót. Zaznaczył też, że terroryzm nie powinien nastawiać wrogo do uchodźców czy imigrantów. Po pierwsze - sami żyjemy w wolnym, demokratycznym państwie i z tej racji nie powinniśmy innym odbierać prawa do takiego życia. A po drugie - wyjaśniał - chrześcijanie nie mogą powiedzieć bliźniemu "wynocha". Dla mnie też - mówił - to kwestia dobrego rewanżu. Sam bowiem ma doświadczenie otrzymanej pomocy.

Na zakończenie spotkania Marcin Mamoń odebrał tytuł Przewodnika Po Życiu wraz z symbolizującym go Globusem. Jak przypomniał twórca Stowarzyszenia Solidarności Globalnej, ks. Mieczysław Puzewicz - tytuł trafił już, m.in. do Ryszarda Kapuścińskego, s. Małgorzaty Chmielewskiej, czy Władysława Bartoszewskiego.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Solidarni. Rozwój wolontariatu narzędziem wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Last Updated (Tuesday, 13 June 2017 15:30)

 
Nasz kanał na YouTube

 

Translator