Misją Stowarzyszenia Solidarności Globalnej jest niesienie pomocy osobom będącym w potrzebie poprzez działalność misyjną, rozwojową, edukacyjną, humanitarną oraz wszelką działalność służącą ochronie godności życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
Nasi partnerzy


Polub nas na:

Somethere

Gruzińska misja wolontariuszy SSG

Lubelscy wolontariusze „opanowali” Gruzję. Dwie trzyosobowe ekipy reprezentantów Stowarzyszenia Solidarności Globalnej od 8 do 15 sierpnia przebywali w dwóch regionach tego kraju – w miejscowościach Zoti i Duisi. Organizowali tam tygodniowe obozy dla dzieci i młodzieży oraz spotkania dla osób dorosłych. W programie znalazły się m.in. gry i zabawy, zajęcia artystyczne, nauka języka angielskiego, warsztaty międzykulturowe.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę. Poniżej krótkie relacje wolontariuszy.

 

 

Zoti

Są z biednych, ale szczęśliwych i bardzo otwartych rodzin. Potrafią jednak czerpać radość z każdego dnia. Dzieci z gruzińskiej wioski Zoti. To właśnie dla nich organizowaliśmy wakacje. Odzew był imponujący. Codziennie na spotkania przychodziła około pięćdziesięcioosobowa grupa – młodszych i starszych.

To było wydarzenie dla całej miejscowości, bo tamtejsze maluchy – jeśli nie pomagają rodzicom w pracy – najczęściej same organizują sobie czas. Nie mają świetlic, placów zabaw, zorganizowanych wypraw, a jedynie krętą górką drogę, łąki, rzekę i szkołę – obecnie najlepiej wyglądający budynek w wiosce, bo właśnie kończy się jego budowa. Nowy obiekt zdecydowanie bardziej przypomina miejsce do nauki, niż poprzedni. Może też stanie się miejscem pozaszkolnych spotkań.

Z gruzińskimi dziećmi spędziliśmy ponad tydzień. Była i zabawa, i edukacja, a nauka języków obcych odbywała się wymiennie. My uczyliśmy ich polskiego, ukraińskiego i angielskiego, one nas – gruzińskiego. Na finał wspólnie przygotowaliśmy widowisko dla całej wioski. Bardzo międzynarodowe: była część gruzińska, polska i ukraińska. Impreza zawierała to, czego nauczyliśmy się podczas wspólnych spotkań i pokazała, że nasi młodzi podopieczni mają w sobie dużo talentów.

Było też coś od naszych małych gruzińskich przyjaciół. Zorganizowali nam piknik, a starsze dziewczyny specjalnie dla nas upiekły ciasto. Czekają na nas w następne wakacje, a my – mamy nadzieję – będziemy mogli gościć ich w Lublinie.

W Zoti przebywała grupa trzech wolontariuszy Stowarzyszenia Solidarności Globalnej– Karolina, Anton i Ania. Zoti jest górską wioską w południowo-zachodniej części Gruzji. Zamieszkują ją głównie muzułmanie.

Duisi

Niektórym mogłoby się wydawać, że środki przeznaczone na nasz wyjazd do Gruzji w pierwszej kolejności powinno się przeznaczyć na budowę szkół, zbiórkę odzieży, żywności itp. Po tygodniu spędzonym w Duisi- maleńkiej wiosce na końcu świata, przekonaliśmy się, że pieniądze to nie wszystko.


Naturalnie, że pomoc materialna jest niezwykle istotna, ale reakcje dzieci, z którymi pracowaliśmy na warsztatach przekonały nas, że każdemu człowiekowi do szczęścia jest potrzebny drugi człowiek. Liczy się obecność i wspólnie spędzony czas, a tego nie da się kupić za żadne pieniądze.

Obawialiśmy się, że dzieci wychowane w zupełnie innej kulturze niż my, nie będą chciały otworzyć się przed nam. Tymczasem rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Już pierwszego dnia, podczas wspólnych tańców i zabaw udowodniły nam, że strach ma wielkie oczy. Staraliśmy się również pokazać im, jak ważne jest przełamywanie barier. Początkowo bardzo widoczny podział ze względu na pochodzenie z czasem poszedł w zapomnienie.


Podczas tego krótkiego pobytu w Duisi zderzyliśmy się nie tylko ze skrajną biedą, ale i z niesamowitą serdecznością. Każdy uśmiech, słowo podziękowania czy uścisk zrekompensowały nam po stokroć codzienne zmęczenie i trud. Są na świecie miejsca, o których się zapomina, a odrobina uwagi, energii i poświęcenia czasem może być dla ich mieszkańców równie cenna jak dary materialne.

W Duisi zajęcia prowadzili Monika, Marta i Janek. Duisi znajduje się w północno-wschodniej części kraju. Region zamieszkiwany jest w większości przez Kistów (grupa etniczna spokrewniona z Czeczenami).

Więcej relacji fotograficznych z pobytu w Gruzji naszych wolontariuszy na facebooku.

 

Last Updated (Tuesday, 10 April 2018 10:43)

 
Nasz kanał na YouTube

 

Translator